شهرستان داراب در جنوب شرقی استان فارس و مرکز آن، شهر داراب، در فاصله 245 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. این شهرستان دارای 3 شهر به نامهای داراب، جنت شهر و دوبرجی می باشد. مرکز شهرستان شهر داراب است. طبق سرشماری سال 1385 شهرستان داراب، دارای 177938 نفر جمعیت می باشد.
شهرستان داراب شامل چهار بخش مرکزی، رستاق، فورگ و جنت می باشد. شهرستان داراب با شهرستانهای زرین دشت، فسا، استهبان، نیریز، لارستان و استان هرمزگان همجوار می باشد. وسعت شهرستان داراب 7500 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 1180 متر می باشد.
متوسط درجه حرارت سالیانه هوا در شهر داراب دارای حداقل 4.2 درجه سانتی گراد و حداکثر 34 درجه سانتی گراد می باشد. و میانگین بارندگی سالیانه در 30 سال اخیر 350 میلی لیتر بوده است.

داراب از شهرهاي قديمي استان فارس است كه قبل از اسلام((دارابگرد)) نام داشت و خرابه هاي آن در پنج كيلومتري جنوب شهر داراب فعلي قرار دارد. ولايت دارابگرد (دارابجرد)، شرقي ترين ولايت از پنج ولايت فارس بود و تقريباً همان ولايت شبانكاره بود كه در دوره مغولان از فارس جدا شد و حكومتي جداگانه داشت. در افسانه هاي ايراني، بناي شهر دارابگرد را به داراب نسبت داده اند. مركز داراب در دوره خلفاي اسلامي شهر دارابگرد يا داربجرد ثبت شده است. در آغاز قرن ششم هجري، قسمت عمده شهر دارابگرد ويران شد و تنها قلعه اي محكم كه در وسط شهر بود، باقي ماند.
همزمان با استيلاي اتابكان سلغري بر فارس، سلسله ديگري در قسمت شرقي اين ايالت يعني در ناحيه سرحدي بين فارس، كرمان و خليج فارس كه مشتمل بر بلاد دارابگرد، نيريز. ايگ (ايچ)، طارم و اصطهبانات بود، به قدرت رسيد و اين نواحي را كه در آن زمان شبانكاره نام داشت، به تصرف خود در آورد. اين سلسله، مركز حكومت را از دارابگرد به داركان (زركان)كه در جنوب قلعه ايگ واقع شده است، منتقل كرد.

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-11-8 8:31        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ